دوشنبه, 5 خرداد 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
جهش تولید
کرونا
پویش
سد کرج
اندیشه
حدیث

تاریخچه GIS( Geographic Information Systems)

ریشة GIS از علم جغرافیا مشتق می­گردد. در سال 1960 میلادی دولت کانادا برای مشخص نمودن وضعیت منابع طبیعی موجود در این کشور، اقدام به برداشت حجم زیادی از اطلاعات نموده و آنهارا در قالب یک سیستم اطلاعات جغرافیایی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. بدین ترتیب اولین سیستم GIS تحت عنوان C-GIS بوجود آمد. در ابتدا این سیستم­ها­ توسط کاربران موجود مورد استقبال قرار نگرفت. ولیکن از اواخر دهة 60 میلادی به بعد بدلیل ورود کامپیوترهای پیشرفته با قابلیت­های بالا، در رشته­های مختلف علمی کاربردهای متنوعی یافت و مورد پسند شد. در این سیستم ها عکس­های هوایی، نقشه­های موجود مورد استفاده قرار گرفتند.

در اواسط دهه 1980 با معرفی رایانه­های کوچک و به مراتب ارزان­تر برنامه­های ساده با توانایی نمایش آسان اطلاعات جغرافیایی و افزایش توانایی­های تحلیلی و گرافیکی و استفاده سیستم­های شبکه­ای متمرکز و غیر متمرکز پذیرش و مقبولیت عمومی پیدا کرد.

امروزه سیستم­هایGIS  به صورت دانش پویا و متمرکز و با رشد سریع ظاهر شده و در ذخیره، پردازش، تحلیل و نمایش داده­های فضایی و غیر فضایی(نقشه و داده­های آماری) پیشرفت       فوق العاده­ای داشته است.